Rusza grupa wsparcia dla kobiet w kryzysie niepłodności

  • by

Niepłodność jest trudna, ponieważ wpisane są w nią liczne niepowodzenia – najpierw kłopot z zapłodnieniem, liczne inseminacje i współtowarzyszące problemy zdrowotne, potem poronienia, nawet terminowane ciąże. Albo brak ciąży i jedna kreska na teście, niezależnie od starań, bez jasnej diagnozy. Proces leczenia niepłodności bywa długi, frustrujący, a czas oczekiwania na dziecko przestaje być czasem nadziei i staje czasem cierpienia. Poczucia osamotnienia w związku, ponieważ albo Ty, albo Twój partner nie potraficie rozmawiać o swoim bólu. Mierzenie się z niepłodnością jest trudne również dlatego, że pojawiają się pytania, nie tylko o sens bycia matką, ale i tożsamość kobiety – niematki. O sens życia, kiedy tego życia nie można dać.
Niepłodność jest kryzysem również dlatego, że stare strategie radzenia sobie ze stresem zawodzą, pozostaje bezradność wobec losu. Możesz to zmienić patrząc na niepłodność jako trudny czas, który minie, bo znajdziesz dobre dla siebie rozwiązanie. A z perspektywy czasu doświadczenie niepłodności może okazać się cenne, ponieważ dzięki niemu staniesz się lepszym rodzicem dla biologicznych, lub adopcyjnych dzieci. Albo zaakceptujesz bezdzietność i będziesz cieszyć się życiem dzieląc nim inaczej niż przez macierzyństwo. Warto pamiętać, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, a ból mija. Niezależnie do tego, na jakim etapie kryzysu niepłodności jesteś, są straty, które warto potraktować jak żałobę i przepłakać, żeby zrobić miejsce na nowe. Nie zatrzymać się w udręce i cierpieniu. Poszukać rozwiązań. Są pytania, które warto zadać sobie szczerze, po to, by odnaleźć się w zmianie i odzyskać nadzieję.

W grupie można bezpiecznie wyrażać trudne uczucia, jak: smutek, złość, żal, bezradność, lęk – są częścią życia. Przeżywanie ich w towarzystwie innych kobiet daje siłę i moc w mierzeniu się z problemami. Zapraszamy kobiety, które zmagają się z niepłodnością i mają potrzebę porozmawiania o tym z innymi kobietami w obecności terapeutek. Siłą grupy jest spotkanie kobiet z podobnymi problemami, możliwość wymiany doświadczeń, wyrażenie trudnych emocji w bezpiecznym i pełnym akceptacji środowisku.
Grupa nie jest wyznaniowo zaangażowana. Nie ma w niej miejsca na ocenianie, ani krytykowanie światopoglądu innych uczestniczek, ale jest przestrzeń na dzielenie się swoim duchowym doświadczeniem. Zapraszamy kobiety o różnych światopoglądach, różnych wyznań i orientacji.

Grupa jest otwarta, startujemy w marcu. Spotkania będą odbywały się cyklicznie w każdą środę o 18.00. Czas trwania spotkania 2 godziny.

Koszt 400 zł miesięcznie.

Terapeutki prowadzące: Joanna Drosio–Czaplińska, Kamila Sieraczkiewicz